Контакти

Лікування катаракти в Києві

10 May 2024
Катаракта займає провідні позиції серед захворювань очей. Помутніння кришталика починається у віці 50 років і поступово прогресує. Поступово зір значно погіршується, і якщо хворобу не лікувати, вона може призвести до повної сліпоті.

ПЕРЕВАГИ ЛІКУВАННЯ КАТАРАКТИ У НАШОМУ ОФТАЛЬМОЛОГІЧНОМУ ЦЕНТРІ

В офтальмологічному центрі “Новий Зір” застосовуються різні технології для боротьби з катарактою. Найбільш прогресивною методикою вважається лазерне лікування катаракти, яке дозволяє роздробити фемтолазером помутнілий кришталик, а далі замінити кришталик і отримати відмінний зір.

Переваги операції з видалення катаракти в офтальмологічному центрі “Новий Зір”:

 • Лікування катаракти у одних з найкращих фахівців України.

Наші офтальмологи є в тому числі лікарями найвищої категорії, мають ступінь кандидата медичних наук. Саме в офтальмологічному центрі “Новий Зір” було поставлено рекорд України з видалення катаракти: операцію провели за 1 хвилину та 56 секунд.

 • Найновіші технології та обладнання.

Інноваційне обладнання дозволяє знизити травматичність під час операції за рахунок автоматичного контролю внутрішньоочного тиску.

 • Науковість та експертність.

Новий Зір є референтним центром виробника медичної техніки Alcon, клінічною базою кафедри офтальмології Національного медичного університету імені О.О. Богомольця.

 • Виключення “людського фактора” під час операції.

В офтальмологічному центрі застосовується технологія FEMTO. Це дозволяє проводити всі маніпуляції за допомогою лазера, що повністю виключає “людський фактор” і дозволяє досягти максимально ефективних результатів.

 • Одночасне лікування кількох захворювань органів зору.

У ряді випадків операція дозволяє не лише позбавитись проблеми, а й усунути супутні проблеми. Наприклад, скоригувати короткозорість або далекозорість.

 • Сертифіковані матеріали.

Усі матеріали, що використовуються під час операції мають відповідний сертифікат якості.

 • Індивідуальна програма лікування катаракти.

У кожному окремому випадку лікарі обирають оптимальну програму терапії. Підбирається штучний кришталик, визначається техніка проведення операції.

 • Супровід 24 години у ранньому післяопераційному періоді.

У першу добу після імплантації кришталика пацієнт може перебувати на зв’язку з лікарем, ставити запитання, повідомляти про свій стан.

КОЛИ ПОТРІБНА ОПЕРАЦІЯ З ВИДАЛЕННЯ КАТАРАКТИ

Особлива біологічна структура, розташована всередині очного яблука за райдужною оболонкою, — кришталик ока. Він пластичний від природи, змінює свою форму, щоб фокусувати світло на сітківці. Цей процес називається акомодацією. Він забезпечує зір людини на різних відстанях — близькій, середній та дальній. З часом кришталик твердне, стає каламутним, менш гнучким і втрачає здатність до акомодації. Тому зір помітно падає.

Катаракта – це захворювання, при якому природний кришталик ока стає каламутним, що призводить до погіршення зору. У міру прогресування хвороби у людини погіршується зір. Коли кришталик стає повністю каламутним, настає сліпота. Тому лікування катаракти є необхідним для підтримки здоров’я, зору та якості життя.

ПОКАЗАННЯ ДЛЯ ЛІКУВАННЯ КАТАРАКТИ

Найчастіше захворювання стартує у людей похилого віку (50-60 років), а його розвиток відбувається поступово. Далеко не відразу пацієнт відчуває дискомфорт: на перших стадіях хвороби симптомів може не бути, але на ранніх етапах лікар може побачити зміни в кришталику при проведенні діагностики. На жаль, уповільнити/зупинити прогресування проблеми неможливо, тому офтальмологи радять одразу проводити операцію. Наявність патології є основним показанням до її лікування.

У таких ситуаціях операцію потрібно зробити якнайшвидше:

 1. Різке зниження зору різних відстанях. Це створює труднощі для повсякденного життя. Пацієнту важко водити машину, він не може прочитати ціни в магазині, не бачить чітке зображення на екрані телевізора.
 2. Людина не розрізняє предмети у темряві чи при яскравому світлі.
 3. Поганий зір став перешкодою для прогулянок, фізичної активності, соціалізації.
 4. Є відчутний біль та дискомфорт в очах.
 5. Катаракта розвивається стрімко. Фахівці припускають появу ускладнень, супутніх патологій, наприклад виникнення глаукоми.

Щоб підібрати оптимальний метод терапії, зверніться за консультацією до фахівців.

СИМПТОМИ КАТАРАКТИ

Симптоми даного захворювання можуть змінюватись в залежності від його типу та ступеня розвитку. Найчастіше пацієнти скаржаться на такі прояви:

 • Поступова втрата зору

У початковій стадії катаракти зір може бути дещо розмитим або нечітким, а згодом він дедалі більше погіршується.

 • Збільшення чутливості до світла

Люди з патологією можуть відчувати дискомфорт, дивлячись на джерела яскравого світла.

 • Помутніння зору

Виникає відчуття, що предмети видно “через димку” або “завісу”.

 • Зміна в сприйнятті кольору

Деякі люди з катарактою помічають, що кольори виглядають тьмяними або менш насиченими.

 • Важко розрізняти предмети у темряві

У нічний час або за недостатнього освітлення зір може погіршуватися ще більше.

 • Зміна кольору кришталика очі

У міру прогресування хвороба стає помітною неозброєним оком. Кришталик втрачає прозорість, а пацієнт бачить у дзеркалі, що його око “побіліло” або стало сіруватим.

Як тільки ви помічаєте подібні прояви, зверніться до лікаря. Офтальмолог визначить вид катаракти та ступінь її розвитку.

РІЗНОВИДИ ЗАХВОРЮВАННЯ

Хвороба ділиться на 2 великі групи, щодо шляхів виникнення:

 • Вроджена катаракта

Виникає при народженні чи ранньому дитинстві. Пов’язана з генетичними факторами чи інфекціями матері під час вагітності.

 • Набута катаракта

До цієї групи входить патологія, що розвивається у дорослому віці. Внаслідок травми або пошкодження ока може виникнути травматична катаракта. А також унаслідок різних медичних станів, таких як діабет чи тривале застосування певних ліків.

Але найчастіше виникає вікове (сенільне) помутніння кришталика. Хвороба розвивається з природних процесів. З віком у людини змінюються всі біологічні структури, тканини та органи. Кришталик ока не є винятком. Згодом він стає менш пластичним і просто втрачає свої функції.

Також катаракту поділяють залежно від локалізації вогнищ помутніння. Найпоширенішою формою є ядерна, за якої осередки розташовані в центрі ока.

СТАДІЇ РОЗВИТКУ ПАТОЛОГІЇ

Залежно від того, які зміни відбуваються в кришталику та наскільки знижуються зорові функції, виділяють 4 стадії захворювання:

 • Початкова

Зір трохи порушено, він може стати трохи розмитим або тьмяним, особливо при читанні або в умовах недостатнього освітлення. Часто на цій стадії патологія не викликає значного дискомфорту, а виявляється випадково під час огляду у офтальмолога.

 • Середня (незріла катаракта)

Ця стадія не проходить непоміченою. Відбувається виражене помутніння кришталика, а зір погіршується. Пацієнти помічають “розмитість” предметів, зміни в сприйнятті кольору і більш виражену чутливість до яскравого світла.

 • Тяжка (зріла катаракта)

На цій стадії хвороба суттєво впливає на зір пацієнта. Він практично нічого не бачить, погіршується якість життя. Сам кришталик стає твердим та щільним.

 • Фінальна (перезріла катаракта)

На цьому етапі відбувається повний розпад кришталика, що призводить до сліпоти. Це дуже занедбані випадки катаракти, за яких навіть операційне втручання не гарантує позитивного результату.

Важливо розуміти, що патологія не проходить сама собою. Щоб провести діагностику та підібрати актуальну терапію, запишіться на консультацію до нашого офтальмологічного центру.

ДІАГНОСТИКА КАТАРАКТИ

Найчастіше перші ознаки помутніння кришталика виявляють під час планової перевірки зору. На ранніх етапах розвитку патології людина не відчуває негативних змін, але вони вже відбуваються у кришталику. Тому так важливо регулярно відвідувати офтальмолога (1-2 рази на рік), особливо якщо у вашій родині є родичі з такою проблемою. Чим раніше виявити захворювання та почати лікування, тим кращий ефект від нього.

Комплексна діагностика зору в офтальмологічному центрі “Новий Зір” займає 2-2,5 години. Під час огляду лікар визначає всі параметри ока, ступінь ураження кришталика, наявність супутніх патологій (глаукома та інші). Для цього використовується обладнання високої точності: подібне застосовується у найкращих клініках США та Європи. Процес діагностики контролюють досвідчені офтальмологи.

Повна діагностика зору включає кілька етапів:

 1. Визначення гостроти та полів зору (периметрія). Поля зору та його гострота визначаються за допомогою спеціальних тестів. Вони дозволяють оцінити здатність ока бачити різні відстані, розрізняти предмети і деталі.
 2. Біомікроскопія ока за допомогою щілинної лампи. Дозволяє лікарю детальніше вивчити структуру ока, включаючи кришталик, рогівку, райдужку та очне дно. Щілинна лампа створює вузький промінь світла, спрямований на око. Це дозволяє оглянути очні структури зі збільшенням та високим ступенем деталізації.
 3. Огляд очного дна (офтальмоскопія). Дозволяє лікареві оцінити стан сітківки, зорового нерва та інших структур, що знаходяться в задньому сегменті ока.
 4. Визначення внутрішньоочного тиску (тонометрія). Дозволяє виміряти тиск усередині ока, що є важливим показником для діагностики глаукоми. При лікуванні катаракти важливо знайти або виключити наявність інших патологій.

Показники та параметри, отримані під час обстеження, дозволяють визначити ступінь захворювання, наявність небезпечних станів та підібрати штучний кришталик. Останній імплантують у ході хірургічного втручання.

Якщо під час діагностики виявлено катаракту, операція (ціна визначається індивідуально) призначається на зручний для пацієнта час. Але в день втручання проводиться додатковий огляд.

МЕТОДИ ЛІКУВАННЯ КАТАРАКТИ

Позбутися катаракти можна лише методами сучасної хірургії ока. На жаль, краплі, гелі та інші засоби не можуть вилікувати пошкоджений кришталик. Єдиний надійний спосіб – це його видалення та заміна на інтраокулярну лінзу (ІОЛ).

Інтраокулярна лінза – імплант, який встановлюється на місце природного кришталика, забираючи на себе його функції. Лінза підбирається так, щоб задовольнити усі потреби пацієнта. З її допомогою коригується гострота зору, його поля, астигматизм та інші важливі показники. Лікар пропонує доступні варіанти ІОЛ, оптимальні для кожного індивідуального випадку. Пацієнт визначається із вибором.

В офтальмологічному центрі “Новий Зір” використовуються ІОЛ відомих світових брендів США із гарантійним терміном дії понад 100 років. В наявності є лінзи, які забезпечують гарний зір на різні відстані – близьку, середню та далеку. Також вони мають захист від негативних факторів зовнішнього середовища (наприклад, УФ-фільтр) та багато інших переваг.

Відмінності факоемульсифікації та фемтохірургії

Хірургічне лікування катаракти проводиться за допомогою двох методик:

 1. Факоемульсифікація. Це перевірена часом технологія, яка досі широко поширена у медицині. Хірург вручну робить мікророзрізи на капсулі кришталика ока за допомогою спеціального інструменту. Дроблення кришталика відбувається за допомогою ультразвуку. Після цього в капсулу імплантують заздалегідь обрану ІОЛ. Усі маніпуляції проходять під мікроскопом великого збільшення, а процес ведуть досвідчені хірурги, що оперують.
 2. Фемтохірургія. Операція проводиться за допомогою фемтосекундного лазера, який унеможливлює людський фактор. Фемтохірургія є найновішою методикою у світі та золотим стандартом США з лікування катаракти. Це більш надійний та безпечний метод у порівнянні з іншими. Лазер здійснює всі маніпуляції швидко та з високою точністю. При операції не порушується цілісність рогівки, що дуже важливо задля попередження термічного опіку. Розрізи після лазера герметизуються дуже швидко, що зводить до мінімуму ризик інфекцій. Контроль хірургії повністю комп’ютеризований: лазер враховує всі параметри ока, індивідуальні особливості його будови та природне розташування кришталика. Це дозволяє ІОЛ надійно закріпитися у капсулі. Реабілітаційний період при цьому набагато менший, а вторинна катаракта та астигматизм після операції виникають рідше.

Лазерне видалення катаракти має низку переваг перед факоемульсифікацією. Але й останній метод також добре себе зарекомендував, тому широко використовується у світі.

ПРОТИПОКАЗАННЯ ДЛЯ ВИДАЛЕННЯ КАТАРАКТИ

У деяких випадках лікар може відкласти операцію до покращення здоров’я пацієнта. Це відбувається за таких станах:

 • інфекції та запалення в області ока;
 • травма ока;
 • загострення деяких хронічних захворювань;
 • нещодавно перенесений інфаркт чи інсульт;
 • деякі складні види глаукоми;
 • онкологічні хвороби.

Також не рекомендують видаляти катаракту під час вагітності та лактації.

КАТАРАКТА: ОПЕРАЦІЯ В УКРАЇНІ

Операція з видалення катаракти в офтальмологічному центрі “Новий Зір” у Києві проводиться вже кілька десятиліть. Ми оперуємо навіть складні випадки захворювання, застосовуючи факоемульсифікацію та фемтосекундний лазер. Професіоналізм лікарів, якість матеріалів та точність обладнання дозволяють досягти позитивних результатів у кожному окремому випадку.

Розглянемо, як відбувається лікування катаракти та заміна кришталика зокрема у нашому офтальмологічному центрі.

ФАКОЕМУЛЬСИФІКАЦІЯ: ЕТАПИ ПРОВЕДЕННЯ ОПЕРАЦІЇ

 • Місцева анестезія проводиться без застосування уколів

Перед початком операції пацієнту закапують краплі для місцевої анестезії, які дозволяють провести операцію без болю та ін’єкцій.

 • Виконання мікророзрізу

Офтальмолог робить невеликий мікророзріз (розміром 2 мм) на рогівці, через який здійснюється доступ до капсули кришталика.

 • Введення спеціального наконечника

Після створення розрізу на рогівці в очі вводиться спеціальний наконечник. Він дозволяє провести факоемульсифікацію – роздроблення та видалення каламутного кришталика.

 • Дроблення кришталика за допомогою ультразвуку

За допомогою ультразвукової енергії помутнілий кришталик розбивається на маленькі фрагменти.

 • Видалення залишків кришталика

Після дроблення ураженого кришталика лікар видаляє його за допомогою вакуумної аспірації.

 • Розміщення ІОЛ у капсулі

Після видалення залишків кришталика в око вставляється гнучка лінза інтраокулярна, яка допомагає відновити зорову функцію.

 • Герметизація розрізу природним шляхом

Після завершення операції розріз на рогівці самозакривається. Тканини ока поступово зростаються, тому немає потреби накладати шви.

Операція із застосуванням фемтосекундного лазера

 • Місцева крапельна анестезія без застосування уколів

Лазерне видалення катаракти також відбувається під місцевою анестезією. У око закапують краплі.

 • Створення мікророзрізу за допомогою фемтосекундного лазера

FEMTO лазер використовується для створення мікророзрізу на рогівці з високою точністю та під комп’ютеризованим контролем.

 • Фрагментація катаракти за допомогою фемтосекундного лазера

Лазерні імпульси дроблять помутнілий кришталик на дрібні фрагменти, що спрощує його видалення.

 • Видалення фрагментів катаракти та очищення капсули кришталика

Після фрагментації катаракти старий кришталик видаляють, а очищають капсулу за допомогою спеціальних інструментів.

 • Розміщення гнучкої інтраокулярної лінзи (ІОЛ)

Проводиться так само, як і при факоемульсифікації.

 • Герметизація розрізу природним чином

Завдяки точності лазера мікророзрізи зростаються максимально швидко і безболісно. Накладення швів у цьому випадку також не потрібне.

Фемтохірургія та факоемульсифікація в офтальмологічному центрі “Новий Зір” проходять швидко, точно та ефективно.

РЕАБІЛІТАЦІЯ ПІСЛЯ ОПЕРАЦІЇ

Сучасна хірургія ока дозволяє проводити операції за кілька хвилин, а період реабілітації мінімальний. Відразу після заміни кришталика пацієнт вирушає додому. У першу добу не рекомендується:

 • торкатися прооперованого ока, терти його руками;
 • використовувати косметику;
 • виходити надвір без темних окулярів;
 • вмиватися;
 • дивитися телевізор, на екрані смартфона, читати книжки;
 • нахилятися та займатися фізичними навантаженнями.

У міру того як око гоїться, обмеження знімаються. Також лікар призначає спеціальні краплі, які потрібно закапувати протягом кількох тижнів. Загалом уже через 4-5 днів пацієнт повертається до звичного способу життя. Можна дивитися телевізор, працювати за комп’ютером, керувати автомобілем.

У перший місяць після операції слід дотримуватись таких рекомендацій:

 • не нахиляти голову довше, ніж на 30 хвилин (наприклад, під час роботи);
 • не відвідувати лазню, сауну, термальні джерела;
 • не займатися активними видами спорту;
 • не піднімати важкі речі понад 10 кг;
 • не вживати алкогольних напоїв.

Щоб реабілітаційний період пройшов максимально швидко та без ускладнень, дотримуйтесь рекомендацій лікаря. Після лазерної операції відновлення відбувається швидше, ніж після факоемульсифікації. Для контролю стану очей призначаються планові консультації у клініці. Але якщо у вас виникає дискомфорт або болісні відчуття, зверніться до лікаря відразу ж.

Якщо була виявлена катаракта ока, операція та реабілітація пройшли успішно, пацієнт отримує добрий зір на довгі роки.

ПРОВЕДЕННЯ ОПЕРАЦІЇ ЛЮДЯМ ПОХИЛОГО ВІКУ

Проведення операції із заміни кришталика не має вікових обмежень. Навіть у 70-80 років можна лікувати катаракту, адже з роками хвороба прогресує та погіршує якість життя.

Перед хірургічним втручанням призначається ряд додаткових аналізів та обстежень, щоб унеможливити небезпечні стани, які можуть перешкодити операції.

Сучасні технології та обладнання в офтальмологічному центрі “Новий Зір” дозволяють провести операцію у будь-якому віці з максимальною ефективністю.

ВІД ЧОГО ЗАЛЕЖАТЬ ЦІНИ НА ЛІКУВАННЯ ПРИ КАТАРАКТІ

Ціни на терапію при катаракті в офтальмологічному центрі Новий Зір оптимальні для подібних операцій. Вартість операції “катаракту” визначається в індивідуальному порядку. Вона багато в чому залежить від обраного методу хірургії (технологія FEMTO або ультразвук), індивідуального стану пацієнта та ІОЛ для імплантації. Штучні кришталики, які забезпечують зір на кілька відстаней (біфокальні, трифокальні), відрізняються за вартістю від монофокальних.

В офтальмологічному центрі “Новий Зір” завжди є знижки для людей пенсійного віку, а також регулярно діють акції, які полегшують фінансову сторону питання.

Перед операцією підписується договір, де вказано повну вартість хірургічного втручання. Усі послуги оплачуються через касу клініки.

Автор
пархоменко георгій якович
Головний лікар мережі медичних центрів «Новий Зір» (Київ). Офтальмохірург
До всіх новин
ЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТ
Контакти