Ускладнення після операції катаракти: що варто знати та як їх уникнути?
За даними всесвітньої організації охорони здоров’я, на катаракту переважно хворіють люди похилого віку. Якщо після 60 років захворювання зустрічається у 80% людей, то після 80 років цей показник наближається до 100%.
Зазвичай катаракта розвивається повільно (протягом 6-10 років) і ранніх етапах можна обійтись корекцією зору окулярами. Втім, рано чи пізно кожен пацієнт стикається з необхідністю проведення операції зі заміни кришталика.
З розвитком технологій таке оперативне втручання стало набагато безпечнішим. Ризик розвитку ускладнень практично зведений нанівець (складає 0.5%). До того ж це малоінвазивна операція, яка не потребує стаціонарного лікування.
Попри позитивні відгуки мільйонів пацієнтів, які зіштовхнулись з потребою хірургічного втручання з видалення катаракти, у людини у будь-якому випадку з’являються страхи та багато запитань. Тому слід розібрати докладніше, які можливі ускладнення після заміни кришталика, як можна їх уникнути та чи нормальна сухість очей після операції катаракти.
На ці та інші питання спробуємо дати відповіді у цій статті.
Які бувають ускладнення після заміни кришталика?
Успіх проведеної операції значною мірою залежить від реабілітаційного періоду. Якщо дотримуватися всіх наданих лікарем рекомендацій, ризик неприємних наслідків мінімальний.
Але все ж таки слід заздалегідь ознайомитися з можливими наслідками та заходами, які допомагають їх уникнути.
Можливі ускладнення після заміни кришталика:
- підвищена світлочутливість;
- помутніння та ущільнення задньої капсули кришталика (поява вторинної катаракти);
- зміщення ІОЛ;
- запальні процеси в оці;
- порушення зору з появою світлих плям та спалахів (фотопсія);
- набряк сітківки (макулярний);
- птоз верхньої повіки;
- підвищення внутрішньоочного тиску.
Слід пам’ятати, що навіть якщо ускладнення з’являються, їх розвиток не критичний. При цьому фахівці навчилися успішно боротися з такими станами за допомогою препаратів чи додаткових маніпуляцій.
Розглянемо найімовірніші випадки ускладнень.
Вторинна катаракта
Якщо після операції катаракти зір каламутний, слід одразу звернутися до фахівця. Такий стан можна пояснити помутнінням задньої капсули кришталика.
При проведенні операції найчастіше видаляють лише кришталик, залишаючи його оболонку недоторканою. В окремих випадках ця мембрана (капсула) може помутніти. При чому таке може статися на будь-якому етапі відновлення, так і через кілька місяців після реабілітаційного періоду.
Щоб виправити ситуацію, на помутнілій оболонці робиться невеликий отвір за допомогою лазера. Процедура безболісна і не зачіпає штучну лінзу. При цьому якість зору відновлюється миттєво та повністю. Якщо цього не сталося, варто негайно звернутися до офтальмолога.
Особливих заборон та рекомендацій після усунення помутніння на задній капсулі кришталика немає.
Вторинна катаракта може виникнути лише один раз. Після видалення частини мембрани повторних помутнінь немає.
Щоб уникнути вторинної катаракти, в центрах “Новий Зір” застосовують систему 3D хірургії катаракти, яка дозволяє лікареві максимально відполірувати капсулу під час заміни ІОЛ.
Зміщення (дислокація) інтраокулярної лінзи
Це дуже рідкісне, але тяжке ускладнення. Якщо зміщення незначне, до хірургічного втручання зазвичай не вдаються, оскільки гострота залишається майже у нормі.
Якщо ж дислокація виражена, а якість зору дуже погіршилася, проводиться корекція. Тактика підбирається виключно, виходячи з розташування імпланта. У деяких випадках ІОЛ замінюють на нову.
Щоб виключити подібні ускладнення після заміни кришталика, слід звертатися лише до перевірених офтальмологічних центрів, у яких працюють висококваліфіковані фахівці.
Рекомендації, щоб уникнути ускладнення після заміни кришталика
Реабілітаційний період зазвичай продовжується протягом кількох тижнів. Тривалість відновлення також залежить від того, як пацієнт дотримується всіх рекомендацій та порад лікаря-офтальмолога.
Перші симптоми проходять через 1-2 тижні. Тому після цього періоду можуть бути зняті більшість обмежень.
Пам’ятайте, якщо болить око після операції, катаракта тут ні до чого. Якщо чітко слідувати плану відновлення і дотримуватися всіх рекомендацій, відчуття болючості минають за 1-3 дні.
До основних рекомендацій належать:
- Застосування призначених медикаментів за встановленою схемою. Мова про краплі, які повинні запобігти запальним процесам, зменшити набряклість, зволожити око. У списку обов’язково присутні антибактеріальні краплі. Препарати прискорюють загоєння, позбавляють неприємних відчуттів та усувають почервоніння. Спочатку реабілітації слід закапувати по 4-6 разів на день, згодом частота скорочується. Також рекомендується двічі на рік пропивати курс вітамінів для очей. Індивідуально можна прописати додаткові препарати.
- Обмеження фізичних навантажень, зокрема справ по господарству. На початку відновлення (1-3 дні) суворо заборонені нахили, різкі рухи та повороти головою. Протягом першого місяця не можна піднімати вагу понад 5 кг. Перші півроку після операції рекомендується не проводити інтенсивних тренувань.
- Відвідування лікаря за графіком. Зазвичай перший огляд проводиться через добу після видалення катаракти, а подальші візити плануються індивідуально залежно від стану пацієнта, процесів відновлення. При цьому, якщо виникають нетипові симптоми, обов’язково призначається позаплановий огляд.
- Для вмивання рекомендується використати кип’ячену воду. Уникайте потрапляння води в проопероване око. Пацієнткам слід відмовитися від нанесення косметичних засобів на та навколо очей.
- Повне загоєння – протягом 2-х місяців. Протягом цього періоду слід уважно ставитися до появи нових симптомів. Наприклад, якщо сльозиться око після операції катаракти, це може свідчити як про зміну внутрішньоочного тиску, що впливає на слізні залози, так і про початок запального процесу. Тому з появою нетипових ознак слід одразу звернутися до лікаря.
Медикаментозна терапія
Для підвищення ефективності та скорочення терміну реабілітації слід чітко виконувати призначення лікаря, зокрема і щодо застосування лікарських засобів.
Стандартна схема лікування зазвичай передбачає використання крапель:
- антисептичних;
- антибактеріальних;
- нестероїдних протизапальних;
- зволожуючих та відновлювальних.
Схема терапії призначається індивідуально та може коригуватися у процесі реабілітації.
Для корекції зору за кілька тижнів після операції лікар призначає окуляри. Заміна кришталика жодним чином не впливає на здатність до акомодації. Тому пацієнтам ще потрібні окуляри для читання.
Після операції катаракти: що робити і чому?
Більшість обмежень пов’язані з уникненням можливості інфікування прооперованого ока. При попаданні інфекції в зоровому органі починаються запальні процеси, які можуть призвести до невтішних результатів, наприклад увеїту та іридоцикліту.
Серед найпоширеніших заборон:
- відвідування громадських лазневих комплексів та басейнів;
- професійний спорт;
- підняття тяжкого;
- тривалі навантаження на очі (проглядання телевізора, читання, робота за комп’ютером або використання інших гаджетів);
- сауна та гарячий душ;
- заборонено потрапляння води у вічі (миватися можна виключно кип’яченою охолодженою водою і після вмивання обов’язково закапати антибіотиками);
- сонячні ванни, особливо без засобів захисту (темних окулярів, капелюха зі широкими полями).
Часто після операції катаракти щось заважає в оці, тому пацієнту хочеться дістати стороннє тіло самостійно. Цього робити категорично не можна. Будь-які торкання очей заборонені, тому що можна занести інфекцію. До того ж такі відчуття є нормою в перші дні після операції, вони проходять самостійно вже після декількох днів реабілітації.
У яких випадках слід звернутися до лікаря?
У період реабілітації завжди призначаються планові огляди спеціаліста. Зазвичай вони проводяться в першу добу, через тиждень і через місяць після операції. Додаткові візити можуть бути ініційовані пацієнтом у разі неприємних симптомів. Також частота оглядів збільшена для людей, які мають супутні захворювання.
За консультацією рекомендовано звертатися у випадках:
- різких больових відчуттів;
- набряку органів зору, зокрема повік;
- значного почервоніння;
- рясних виділень.
Все це може свідчити про запалення, тому слід відразу звернутись до лікаря. Зауважимо, що такі прояви вкрай рідко турбують пацієнтів, які чітко виконують настанови офтальмолога в період реабілітації.
Якщо дотримуватися всіх рекомендацій та схем лікування, вчасно проходити планові огляди, позитивний результат гарантований.
Операція з видалення кришталика і його заміни на гнучку штучну лінзу — це ваш шанс повернутися до нормального, повноцінного життя. Не гайте часу — записуйтесь на консультацію до офтальмологічного центру “Новий Зір” вже сьогодні!