Ністагм: причини виникнення та як лікувати тремор ока
Ністагм – це офтальмологічний стан, при якому очні яблука здійснюють неконтрольовані та ритмічні рухи. Зовні це виглядає так, що очі людини хаотично посмикуються, як правило, по горизонталі або вертикалі. Через це порушується якість зору та виникають складнощі з фокусуванням. Найчастіше цей стан проявляється у ранньому дитинстві, але може розвиватися у будь-якому віці. З появою ністагму важливо своєчасно звертатися до офтальмолога, щоб оперативно розпочати терапію та запобігти можливим проблемам із зором.
Що таке ністагм?
У природних умовах очі можуть смикатися, наприклад, при фокусуванні на об’єктах, що рухаються. Однак ністагм ока є патологічним станом, тому що м’язи очних яблук здійснюють неконтрольовані рухи. В окремих випадках вони можуть бути діагональними та навіть обертальними. Через це виникає ефект “тремтіння” зору, тобто тремор.
Найчастіше рухи ритмічні, але вони можуть відрізнятися за частотою та амплітудою. Через це людина зазвичай відчуває запаморочення, нудоту та головний біль. Це відбувається тому, що мозку потрібно витрачати додаткові зусилля на сприйняття розмитих візуальних сигналів.
Причини та прояви ністагму
Якщо в людини діагностований ністагм, причини цього стану можуть бути різними. Існує безліч факторів, через які розвивається тремор ока, тому розглянемо основні з них:
- Вроджені порушення. Різною мірою ністагм може з’являтися через аномалій зорового нерва, амаврозу Лебера та інших вроджених захворювань. Те саме стосується альбінізму, тому що через нестачу пігментації в сітківці порушується передача зорової інформації.
- Порушення центральної нервової системи. Ністагм очей нерідко розвивається через поразки мозочка, розсіяного склерозу, інсультів стовбура мозок та травм голови. Тремор також може з’являтися через досить рідкісні аномалії, такі як синдром Арнольда-Кіарі.
- Вестибулярні порушення. Як правило, проблеми з внутрішнім вухом призводять до розвитку ністагму. Маються на увазі різні захворювання, такі як синдром Меньєра, лабіринтит, а також доброякісне пароксизмальне позиційне запаморочення (ДППГ).
- Хвороби очей. Оптична нейропатія, макулодистрофія, глаукома та деякі інші захворювання зорових органів можуть призвести до розвитку ністагму.
- Токсичні дії. У ряді випадків тремор ока може виникати через алкогольне або наркотичне отруєння. Ці стани можуть впливати на роботу мозочка та нервової системи, тому може з’явитися ністагм ока. Отруєння важкими металами також може викликати тремор очних яблук.
Ключовими проявами ністагму є неконтрольовані рухи очей в одному або кількох напрямках. Людина також може відчувати складності з фокусуванням, запаморочення, нудоту та підвищену чутливість до світла.
Наслідки несвоєчасного лікування ністагму
Зниження функцій ока – це основний фактор того, чим небезпечний ністагм. У важких і занедбаних випадках зір можна втратити повністю, тому нехтувати регулярними обстеженнями не можна.
Крім того, є ризик, що почне розвиватись амбліопія у дітей. Це може призвести до різних проблем із зором. Щоб запобігти цьому, своєчасно звертайтеся до офтальмолога за персональною консультацією.
Види ністагму
Залежно від причини та характеру проявів, тремор очей може поділятися на кілька типів. Зазвичай цей стан класифікуються формою руху очних яблук. У цьому контексті виділяють такі різновиди ністагму:
- Маятниковий. Коливальні рухи, як правило, плавні та рівномірні, без прискорень. Симетричні по амплітуді та швидкості в обох напрямках.
- Ривковий. Рухи очей складаються з повільної фази в один бік та швидкої фази у зворотний. Найчастіше пов’язані з вестибулярними порушеннями.
- Змішаний. Поєднує елементи маятникового та ривкового типів. Зазвичай відзначається у людей із вродженим ністагмом.
- Ротаційний. Очі здійснюють обертальні рухи навколо оптичної осі. Зазвичай це пов’язано із серйозними ураженнями стовбура мозку та порушеннями вестибулярної системи.
- Діагональний. За такої форми очі рухаються по діагоналі. Це виникає при комплексних ураженнях вестибулярної системи та мозочка.
Існують також вертикальний та горизонтальний ністагми, при яких очі рухаються вгору-вниз або з боку в бік. В обох випадках ці види тремору ока можуть бути як маятниковими, так і ривковими.
Як лікувати ністагм?
Існують різні способи того, як усунути ністагм. Практично завжди перед початком терапії людина звертається до офтальмолога, який має правильно поставити діагноз. Потім, залежно від причини та тяжкості стану, можуть бути призначені такі види лікування:
- Корекція зору. Якщо у людини “очі, що бігають”, лікар може допомогти йому з підбором окулярів або контактних лінз. Вони покращують фокусування зору, що дозволяє знизити вираженість ністагму.
- Медикаментозна терапія. У цьому випадку офтальмолог підбирає різноманітні лікарські засоби, що стабілізують нервові процеси в організмі пацієнта. Наприклад, це можуть бути препарати для розслаблення м’язів очей.
- Хірургічне втручання. В окремих випадках лікарі можуть розглянути можливість операції на м’язах очей. Це може допомогти з покращенням їх стабільності та зменшенням амплітуди рухів очей.
- Вестибулярна терапія. Офтальмолог може призначити комплекс вправ, вкладених у поліпшення вестибулярної системи. Якщо саме вона є причиною тремору ока, такі тренування можуть помітно зменшити прояви такого стану.
Питання, чи лікується ністагм повністю, залежить від типу захворювання та віку пацієнта. Природжений тремор ока вважається найбільш проблемним, його рідко можна повністю усунути. При цьому набутий ністагм лікується більш успішно, зокрема, за рахунок боротьби з його причинами.
Коли необхідно звернутися до офтальмолога при ністагмі?
Рання діагностика є дуже важливою, тому що вона значно підвищує шанси на успішну терапію цього стану. Звертатися до фахівця потрібно з появою перших ознак патології. Якщо є підозра на ністагм, симптоми можуть бути різними. Ось кілька найпоширеніших із них:
- З’явилися неконтрольовані рухи очей.
- Погіршилась гострота зору, а фокусуватися на об’єктах стало складніше.
- З’явилися запаморочення та нудота без видимої причини.
- Виникає відчуття дезорієнтації, складно зберігати баланс стоячи чи сидячи.
Ці фактори не гарантують наявність ністагму у вас чи вашої дитини, проте вони є приводом звернутися до лікаря. Звертайтеся для цього до офтальмологічного центру “Новий Зір”, щоб записатись на обстеження. Менеджери дадуть відповіді на всі ваші запитання під час індивідуальної консультації.