Мій кабінет
Пн - Нд :
9:00-18:00
Пн - Нд :
9:00-18:00
Послуги

Мідріаз: чому розширюються зіниці?

2 January 2025

Наші очі, як і решта організму, мають складну будову та безліч функцій. У нормі це чітко налагоджений механізм, у якому кожен компонент допомагає нам бачити у різних умовах. Наприклад, існує зіничний рефлекс, що впливає на чіткість зору при різному освітленні. При яскравому світлі зіниця звужується (міоз), а при тьмяному, навпаки, розширюється. Другий стан називається мідріаз.

Що таке мідріаз та яким він буває?

Мідріаз – це розширення зіниць, викликане різними факторами. При цьому мідріаз прийнято називати не фізіологічним, а саме патологічним станом. Тобто, якщо зіниця розширюється незалежно від зовнішніх подразників.

У нормі збільшення зіниць відбувається одночасно в обох очах, тоді як мідріаз може бути одностороннім.

На розмір зіниці впливає робота двох м’язів – сфінктера та дилататора. Перша звужує (зменшує) зіницю, а друга – розширює. При пошкодженні очних м’язів або нервів зіниці розширюються і залишаються у такому положенні.

 

У деяких випадках мідріазом можуть називати і контрольований фізіологічний стан. Наприклад, при діагностиці зору офтальмолог може паралізувати сфінктер, щоб краще обстежити око (медикаментозний мідріаз).

Мідріаз: причини стану 

Патологічний мідріаз може бути спричинений безліччю факторів. Залежно від причин розширення зіниці розрізняють:

  1. Паралітичний. Виникає при паралічі сфінктера.
  2. Спастичний. Викликаний спазмом дилататора.
  3. Травматичний. Зіниця розширюється внаслідок травми, у тому числі в ході операції на оці.

Мідріаз зіниці може бути викликаний різними факторами. Це може бути як тяжке захворювання очей, і прийом наркотичних препаратів. Серед основних причин називають:

  • травму голови чи ока;
  • психічні розлади;
  • патології зору, наприклад, глаукому;
  • кисневу недостатність;
  • неврологічні патології;
  • психічні розлади;
  • стресові стани;
  • захворювання головного мозку, такі як енцефаліт, пухлина, менінгіт;
  • мігрені та ін.

У дитячому віці розширені зіниці можуть свідчити про наявність у організмі гельмінтів.

Також мідріаз може бути вродженим (при дисфункції очного сфінктера чи його відсутності).

Діагностика при мідріазі

Якщо зіниці не звужуються протягом доби, рекомендується звернутися до фахівців. Лікарі проводять діагностику, щоб зрозуміти, чому розширені зіниці.

Насамперед проводяться опитування та збір анамнезу. Це важливий етап обстеження, що дозволяє виявити супутні симптоми та прояви.

Часто при мідріазі спостерігаються:

  • підвищена світлочутливість;
  • болючі відчуття в органах зору;
  • куряча сліпота.

Також може бути запаморочення, нудота, мігрень. Пацієнт бачить нечітко, йому складно сфокусуватися.

Далі проводиться діагностика очей із обов’язковою перевіркою гостроти зору.

Якщо патології очей не виявлено, пацієнта спрямовують на повне обстеження. У разі виявлення конкретних симптомів, що вказують на неофтольмологічну природу патології, хворий перенаправляється до вузькопрофільного фахівця. Це може бути невролог, травматолог, онколог чи інший лікар.

Додаткові методи обстеження включають:

  • МРТ;
  • УЗД;
  • лабораторні дослідження крові та сечі.

Тільки після встановлення діагнозу може бути призначена терапія.

Мідріаз: лікування патології

Лікування завжди спрямоване на боротьбу з патологією, що викликає розширення зіниць. Залежно від цього пацієнту може знадобитися:

  • Медикаментозне лікування. Наприклад, пацієнтам з діабетом необхідно приймати препарати, які знижують рівень цукру в крові.
  • Хірургічне втручання. Якщо діагностовано пухлину або аневризму, тоді вирішенням проблеми є операція.

У деяких випадках мідріаз відбувається самостійно. Наприклад, після припинення прийому препаратів.

Паралельно з лікуванням “основного” захворювання, офтальмолог призначає медикаменти для відновлення м’язів очей. Це допомагає запобігти можливим офтальмологічним ускладненням.

Можливі ускладнення

Мідріаз не вважається небезпечним станом. Однак ускладнення можливі внаслідок розвитку патології, що спричинила розширення зіниць. Тому фахівці рекомендують реагувати на такі прояви, навіть якщо розширені зіниці це єдиний симптом.

Незалежно від причин, мідріаз може призвести до значного погіршення зору або його повної втрати. Наприклад, може розвинутись макулодистрофія. Тому лише своєчасне звернення до фахівців допоможе зберегти гостроту зору.

Профілактика при мідріазі

Жоден фахівець не дасть 100% гарантії, що не виявиться мідріаз зіниці. Однак існують загальні правила, що знижують ризик розширення зіниць та інших офтальмологічних захворювань.

Головним профілактичним заходом є регулярність планових оглядів органів зору. Офтальмолог може виявити початок дегенеративних процесів до явних проявів. У такому разі призначається коректне лікування, яке в більшості випадків успішне.

Також слідкуйте за своїм харчуванням, відмовтеся від шкідливих навичок, нормалізуйте режим дня. Намагайтеся не перенапружувати очі. Під час роботи за комп’ютером влаштовуйте перерви для відпочинку та практикуйте гімнастику для очей.

Пам’ятайте, що самолікування може призвести до небажаних наслідків. Тому застосування будь-яких лікарських засобів має відбуватися під контролем фахівця.

Не терпіть дискомфорт, запишіться на офтальмологічний чекап прямо зараз! Досвідчені фахівці офтальмологічного центру “Новий Зір” проведуть діагностику зору та індивідуальну консультацію у найкоротший термін.

 

ЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТ