Кришталик ока: будова, функції та захворювання
Органи зору виконують одну з найважливіших функцій у нашому організмі — сприйняття всього, що оточує нас. Саме завдяки зоровій системі ми отримуємо до 80% інформації. Ось чому здатність бачити така важлива для нас.
Однією з головних складових людського ока є природна біологічна лінза – кришталик. В нормі він прозорий і правильно заломлює промені, що відбиваються від предметів, фокусуючи їх на сітківці. Завдяки цьому ми й бачимо. Але за певних обставин його структура змінюється, що призводить до помітного зниження зору або повної втрати.
Як виглядає кришталик ока?
Кришталик ока – це напівтверде тіло, розташоване між склоподібним тілом та райдужкою ока. Він має витягнуту форму і однаково опуклий із двох сторін. У його структурі найбільша кількість білка (35%) у порівнянні з іншими органами. Саме білку кришталик завдячує своїй прозорості. Згодом співвідношення білків змінюється, від чого кришталик ока каламутніє, а якість зору знижується.
За будовою біологічна лінза складається з:
- Капсули. Це так звана капсулярна сумка, яка призначена для підтримки правильної форми кришталика та надання еластичності під час акомодації. Передня частина оболонки бере участь у заломленні променів, тому вона товща за задню. На умовному “екваторі” кришталик прикріплений до циліарного тіла за допомогою циліарної зв’язки. Усі ці структури беруть безпосередню участь в акомодації, допомагаючи кришталику змінювати форму для сприйняття предметів на різній відстані.
- Капсулярного епітелію. Це шар клітин, що постійно оновлюється. На периферії клітини активно діляться, зрушуючи старі у бік центру та утворюючи там ядро. Тому з віком у центральній частині кришталик ущільнюється, що погіршує ближній зір. Епітелій також надає бар’єрну та поживну функції.
- Речовини кришталика. Це основна його частина, яка утворюється з волокон – витягнутих клітин епітелію (кристаліну).
Прозорість кришталика зумовлена відсутністю нервів і судин, живлення яких відбувається за рахунок внутрішньоочної рідини, в якій він знаходиться.
Функції та роль кришталика в оці
Ця частина ока має кілька важливих функцій, які обумовлені зокрема тим, де знаходиться кришталик у оці. Наприклад, він є своєрідним бар’єром, що поділяє око на передній та задній відділи.
До основних його властивостей відносять:
- Забезпечення гостроти зору. Цей процес називається акомодацією – зміна форми кришталика при натягу циліарних зв’язок. За рахунок цього ми однаково добре бачимо предмети, навіть якщо відстань до них різна.
- Проведення світлових променів на сітківку ока. Забезпечується повною прозорістю кришталика.
- Заломлення світла (рефракцію). Пучки світла заломлюються і потрапляють на сітківку, яка перетворює в імпульси і спрямовує у мозок. Так ми розпізнаємо предмети та образи, які нас оточують.
- Світлову фільтрацію. Кришталик, пропускаючи світло на сітківку, поглинає випромінювання у ближньому ультрафіолетовому діапазоні (синє світло), тим самим захищаючи сітківку від фотопошкодження.
Крім того, під час запальних процесів кришталик в оці перешкоджає попаданню мікроорганізмів у задній відділ ока, а саме в склоподібне тіло.
Кришталик в оці: захворювання та їх симптоми
Патології кришталика мають різну природу та можуть проявлятися по-різному. Бувають як вроджені, так і травматичні захворювання. Усі вони небезпечні і призводять до повної чи часткової втрати зору. Розглянемо найпоширеніші з них.
Катаракта
Це найпоширеніша патологія, пов’язана з тим, що кришталик починає каламутніти. та може призвести до повної та незворотної втрати зору. Найчастіше захворювання вражає людей похилого віку, при порушеннях біохімічних процесів у кришталику. У молодому віці катаракта може розвинутись внаслідок травми. Також буває і вроджена форма хвороби, яку можна визначити тільки шляхом діагностики немовляти. Залежно від типу та прогресування захворювання у дітей, підбирається метод терапії. Якщо катаракта не заважає розвитку зорових органів, її просто спостерігають. В іншому випадку – проводитися безпечна процедура заміни рідної лінзи – заміна кришталика.
Атрофія
Таке захворювання є необоротним. Дистрофія будь-якого органу спостерігається за відсутності його постачання киснем та поживними речовинами. Клітини поступово відмирають, а нові не з’являються. Зазвичай орган зсихається, зменшується. Однаку випадку з кришталиком атрофія призводить до неможливості виконання функцій, при цьому його розміри не змінюються. Ця патологія є симптомом інших очних захворювань, що враховується під час лікування.
Ектопія
Ектопією чи вивихом називають стан, при якому кришталик трохи відхилений від нормального свого розташування. Патологія викликає двоїння зображення, головний біль, погіршення зору. Розрізняють 4 ступені захворювання. При найважчій (повній) ектопії кришталик вільно переміщається у порожнини ока. Хвороба часто спричиняє ускладнення у вигляді глаукоми, відшарування сітківки, запальних процесів, таких як кератокон’юнктивіт.
Лікування хвороб очного кришталика
Попри відмінності у захворюваннях та їх причин, симптоми схожі:
- погана чіткість зору;
- наявність запальних процесів;
- помутнілий кришталик;
- тремтіння райдужної оболонки (іридодонез) та/або оптичної лінзи (факодонез) при русі оком;
- підвищений внутрішньоочний тиск.
При перших симптомах варто одразу звернутися до офтальмологічного центру. Окуліст проведе діагностику та визначить метод терапії.
Обстеження за патології кришталика проводиться безконтактним методом за допомогою спеціального оптичного апарату (біомікроскопія). Також перевіряють гостроту зору, внутрішньоочний тиск та інші показники зорової системи.
У разі будь-якого захворювання кришталика в оці лікування буває:
- Медикаментозним (консервативним) – на основі виду патології та її розвитку офтальмолог підбирає препарати. Цей метод малоефективний і підходить лише на початкових стадіях захворювання, переважно для уповільнення прогресування хвороби.
- Хірургічним – заміна не функціонуючої лінзи на інтраокулярну (ІОЛ). Це найпоширеніший метод лікування патологій кришталика на сьогоднішній день. Спочатку фахівці подрібнюють речовину кришталика ультразвуком (у центрах “Новий Зір” також застосовується новий метод – лазерне подрібнення кришталика, яке проводиться автоматично – фемтохірургія), а потім видаляють його з очної капсули (метод факоемульсифікації). В око імплантується штучний імплант із біосумісного матеріалу. Процедура малоінвазивна, без потреби накладати шви. Щоб уникнути можливої появи вторинної катаракти (помутніння задньої частини капсули, яка залишається після видалення власного кришталика і служить фіксатором для нової лінзи), у “Новий Зір” також застосовують 3D хірургію, яка дозволяє максимально видалити непотрібні тканини (одна з причин виникнення вторинної катаракти) .
При не значних відхиленнях розташування кришталика чи його форми допускається корекція зору з допомогою окулярів.
Профілактика захворювань кришталика
Захворювання бувають вродженими та набутими. У другому випадку можлива профілактика патологій, яка включає:
- підтримка гігієни очей;
- збалансоване харчування з великою кількістю вітамінів;
- відмова від шкідливих звичок;
- контроль системних захворювань у разі наявності таких (діабет, який також може провокувати діабет ока тощо).
- захист очей від прямих сонячних променів (носіння окулярів, капелюхів з великими полями) тощо.
Також не забувайте про регулярні обстеження органів зору – один раз на рік. Особливо якщо в анамнезі вашої сім’ї були зафіксовані діагнози, пов’язані із захворюваннями кришталика. Це дозволить виявити захворювання на перших стадіях розвитку, що значно підвищить шанси повного одужання та зберегти зір.
Перевірте зір вже сьогодні – запишіться на діагностику до сучасного офтальмологічного центру “Новий Зір”.