Коли дитина починає бачити після народження: етапи розвитку зору у новонароджених
Зорова система є однією з найважливіших у людському організмі. Саме за її допомогою ми сприймаємо до 80% інформації. Зір розвивається поступово, починаючи з перших днів після народження. У новонароджених цей процес проходить поетапно, до того ж здатність розрізняти об’єкти у дітей далека від досконалості. Коли дитина починає бачити, вона сприймає навколишній світ як розпливчасту пляму: без чітких обрисів і в обмеженій кількості кольорів.
Органи зору новонародженого поступово розвиваються протягом перших 12 місяців. З часом у малюка з’являється здатність до фокусування, а його вміння розрізняти об’єкти значно покращується. Цей процес триває протягом першого року життя, тому батькам важливо знати про кожен етап цього процесу. Завдяки цьому вони можуть допомогти дитині правильно розвивати свій зір, а також своєчасно звертатися за консультацією до офтальмолога.
Що бачить новонароджений у перші дні?
Коли діти починають бачити, все довкола виглядає для них дуже розпливчасто. Це можна порівняти з туманом: малюки можуть сприймати переважно великі об’єкти. Найкраще діти розрізняють контрасти кольорів, тому що вони мають чіткі межі. Зокрема, зорова система, що розвивається, добре реагує на чорно-білі зображення. Зорова кора та рецептори ока ще недостатньо розвинені для сприйняття широкого спектру відтінків. Чорно-білі зображення допомагають малюкові концентруватися та розрізняти об’єкти навколо.
Особливо дітей приваблюють обличчя батьків, оскільки вони розглядають їх найчастіше. Коли дитина починає бачити, вона може сфокусуватися на відстані 20-30 см: це відповідає проміжку від грудей матері до її голови під час годування. Обличчя приваблюють дитину ще й тому, що мають чіткі контури: носа, очей, губ та інших частин.
Етапи розвитку зору у новонароджених
Формування зорової системи у дітей відбувається поетапно. Цей процес тісно пов’язаний із загальним зростанням організму та розвитком мозку. Спочатку діти мають повністю сформовані очі, проте їхня здатність фокусуватися та розрізняти деталі ще слабо розвинена. Те, як бачать немовлята навколишній світ, сильно змінюється в міру дорослішання. Цей процес можна поділити на п’ять умовних етапів:
- 1 місяць. Немовля починає стежити очима за об’єктами, що рухаються. Особливий інтерес у нього викликають контрастні речі та зображення. Загалом зір залишається розмитим, а здатність бачити предмети обмежена відстанню 20-30 см.
- 2-3 місяці. У цей час діти краще фокусуються на обличчях, починають помічати яскраві предмети. Поступово вони вчаться стежити за рухом очей та об’єктів, а також розрізняти деякі кольори. Перевага надається чорному, білому та червоному.
- 4-5 місяців. На цьому етапі активно розвивається координація рук та очей. Малюк не лише стежить за рухом об’єктів із різними кольорами, а й намагається їх схопити. Погляд стає чіткішим: дитина починає розрізняти дрібні деталі, які до цього не бачила через значну розпливчастість.
- 6-7 місяців. Розвивається сприйняття глибини: малюк починає розпізнавати відстані. Це допомагає йому у координації рухів, зокрема, коли він повзе.
- 8-12 місяців. Саме цей вік — це відповідь на запитання, оскільки дитина починає бачити досить чітко. Його здібності можна порівняти із зором дорослої людини. Тобто дитина вчиться розпізнавати знайомих людей, навіть якщо вони на певній відстані.
Важливо розуміти, що кожен малюк розвивається індивідуально. Тобто деякі відхилення від загальноприйнятих норм допустимі. При цьому важливо стежити за загальним станом дитини та її здатністю реагувати на те, що відбувається навколо. Якщо виникає занепокоєння, слід звернутися за консультацією до офтальмологічного центру. Фахівець оцінить стан очей немовляти та надасть відповідні рекомендації.
Поради батькам для розвитку зору у малюка
Зір дитини самостійно розвивається протягом першого року життя. При цьому батьки можуть активно сприяти цьому процесу, наприклад за рахунок створення різних стимулів для малюка. Це допоможе розвитку його зорових навичок, включаючи фокусування, а також сприйняття кольорів та форм навколишніх об’єктів.
Знаючи, як бачить новонароджена дитина в різні місяці життя, ви зможете підібрати для неї потрібні іграшки або створити правильне освітлення в кімнаті. Ось перелік основних рекомендацій:
- Ігри з об’єктами, що рухаються. Відмінним вибором для дитини стануть іграшки, які мають рухливі частини. Маля буде стежити за рухом різних елементів і положенням предметів у просторі, що стимулюватиме його здатність фокусувати зір.
- Контрастні іграшки. У перші місяці малюкові найлегше сприймати чорно-білі зображення і такі ж іграшки. Хорошим варіантом стануть вироби з контрастними кольорами та чіткими лініями.
- Спілкування “віч-на-віч”. Немовлята люблять розглядати обличчя, тому наблизивши до них своє обличчя, ви стимулюватимете їхнє зорове сприйняття. Це також зміцнює емоційний зв’язок та контакт між батьками та немовлям.
- На те, як бачить новонароджена дитина, впливає освітлення в приміщенні. Занадто яскраве світло дратує очі малюка, тому слід організувати в приміщенні м’яке та розсіяне освітлення. Такий підхід забезпечить правильний розвиток зорової системи малюка.
Ознаки порушення зору у немовлят
Батьки мають бути уважними до можливих ознак порушень зору у малюків. Вчасно звертаючись до офтальмолога, ви зможете сприяти правильному розвитку зору дитини. Ось основні ознаки, які можуть сигналізувати про порушення в зоровій системі дитини:
- Неузгоджений рух очей. Мається на увазі судомні рухи одного з очей або їх асинхронні повороти. Приводом для занепокоєння також може стати косоокість, проте вона зазвичай минає через 3-4 місяці (коли м’язи очей будуть повністю сформовані).
- Постійна сльозотеча чи почервоніння очей. Такі симптоми негативно впливають на зір, коли діти починають бачити у перший рік життя. Це може сигналізувати про запалення або подразнення очей, тому слід звернутися до офтальмолога за консультацією.
- Відсутня реакція очей на яскраве світло. Цей симптом не можна ігнорувати, тому слід негайно записатися в офтальмологічний центр. Звертатися до фахівця слід і в тому випадку, якщо малюк не стежить очима за об’єктами, що рухаються.
- Дитина підносить іграшки надто близько до очей, щоб роздивитись їх. Це може бути симптомом порушення рефракції зору, амбліопії.
Непрямою ознакою порушень зору є проблеми з координацією. Якщо малюк не може тягнутися до іграшок або хапати їх руками, важливо обстежитись у офтальмолога. Він не просто знайде вирішення проблеми, а й допоможе виявити її причину.
Коли необхідно запланувати перший візит до офтальмолога?
Першу перевірку зору немовляти здійснюють у пологовому будинку. Якщо явних проблем не виявлено, офтальмолога слід відвідати двічі: у 3 та 12 місяців. Пам’ятайте, що малюк тільки розвивається, тому допустимі деякі особливості: невеликі складнощі з фокусуванням, труднощі зі сприйняттям кольорів тощо. Однак за наявності тривожних симптомів, згаданих раніше, звертатися до офтальмолога слід раніше. Це особливо важливо для ранньої діагностики та своєчасного лікування косоокості, порушень рефракції та деяких інших очних захворювань. Також не варто нехтувати правилами про гігієну зору.
Оскільки бачать немовлята після народження не дуже добре, батькам знадобиться час, терпіння та особлива увага до дитини в перший рік життя. У разі виникнення будь-яких тривожних ознак звертайтеся до офтальмологічного центру “Новий Зір”. Телефонуйте менеджерам та записуйтесь на діагностику, щоб оперативно розпочати лікування або отримати рекомендації від кваліфікованих офтальмологів.