Мій кабінет
Пн - Нд :
9:00-18:00
Пн - Нд :
9:00-18:00
Послуги

Болять очі: поширені причини очного болю та лікування

15 December 2024
Возрастные изменение в организме – это процесс, с которым смириться сложно, но необходимо. Важно намного тщательнее следить за состоянием здоровья и как можно скорее обращаться к врачам при возникновении симптомов. Особенно, когда дело касается глаз.

Неприємні болючі відчуття в ділянці очей – досить поширена проблема. Якщо болить око, це може свідчити як про звичайну перевтому, наприклад, під час роботи за комп’ютером, так і про початок серйозного захворювання. У першому випадку всі симптоми проходять самостійно та досить швидко. Якщо ж вас турбують болючі відчуття протягом тривалого періоду, точно слід звернутися до фахівця.

Досвідчений офтальмолог проведе діагностику, щоб визначити, чим викликаний біль в очах. Причини такого стану можуть відрізнятися, як і лікування, яке призначається після обстеження.

Який буває біль в очах

Симптоматика може відрізнятися за проявами та локалізації. Залежно від того, які відчуття ви маєте, лікар може зробити попередні висновки про діагноз.

Больові відчуття бувають:

  • Гострі. Виникають на тлі травм, опіків або проблем із сітківкою.
  • Давлячі. Переважно це супутній симптом гаймориту, ГРВІ, також сигналізує про підвищення внутрішньоочного тиску.
  • Пульсуючі. Такий біль спостерігається при судинних порушеннях сітківки ока, мігрені.
  • Болісні. Якщо нестерпно болить ліве око чи праве, це привід негайно звернутися до лікаря. Такий симптом характерний для серйозних травм чи прогресуючих захворювань.

Також розрізняють біль при:

  • Кліпані. Переважно у разі потрапляння стороннього тіла.
  • Рухах очей. Практично при всіх офтальмологічних патологіях.
  • У певний час доби. Найчастіше трапляється при перевтомі органів зору.

Якщо біль локалізується у куточку ока з характерним поколюванням, це може свідчити про запалені слізні залози.

Біль в очах: ​​причини

Чинники, що впливають на появу больових відчуттів, можуть значно відрізнятися. Біль не завжди свідчить про наявність офтальмологічного захворювання. Наприклад, часто біль очей виникає при:

  • мігрені;
  • алергійній реакції;
  • травмах голови або хребта;
  • підвищеному тиску тощо.

Тому якщо вам боляче рухати очима, але очної патології не виявлено, пацієнта направляють на консультацію до іншого профільного фахівця.

Неприємні відчуття в очах можуть свідчити про наявність офтальмологічного захворювання. Розглянемо детальніше поширені стани та хвороби, а також симптоми при них.

Синдром “сухого ока” (ксерофтальмія)

Для нього характерні печіння, дискомфорт при морганні, відчуття піску в оці. Синдром виникає при підвищеній сухості рогівки та кон’юнктиви, що супроводжується запальними процесами в цих оболонках. Для усунення хвороби можуть знадобитися різні методи, залежно від ступеня патологічних змін. Так у легкій формі достатньо дотримуватися зорового режиму, виконувати спеціальну очну гімнастику та використовувати зволожуючі краплі, а при лікуванні важких випадків ксерофтальмії використовується апаратне лікування (IPL терапія або JatPlasma) з подальшим масажем повік (лікар прочищає мейбомієві залози, що відповідають за вироблення сліз).

Глаукома

Біль виникає не тільки безпосередньо в оці, а й за його межами. Відчуття, що давлять, поширюються на ділянку навколо ока, а також на всю половину голови і обличчя, зачіпаючи скроні, вилиці, щелепу. При даному захворюванні важливо пройти комплексне обстеження для встановлення коректного діагнозу та визначення стадії патології. Навіть при дотриманні всіх рекомендацій фахівця важливо постійно контролювати стан, щоб не допустити незворотних погіршень або виникнення супутніх захворювань. При нестабілізованій глаукомі діагностику (вимірювання полів зору та внутрішньоочного тиску) слід проходити кожні кілька місяців. Важливо контролювати стан захворювання, оскільки воно загрожує повною втратою зору.

Запалення очного нерва

Це популярна причина, чому болять очі, коли дивишся на всі боки. Також неприємні відчуття виникають при натисканні на орган або навіть у стані спокою. У пацієнта з’являються скотоми (сліпі ділянки) або настає повна втрата зору. Звернення до лікаря – єдине правильне рішення, оскільки в більшості випадків пацієнту вдається повернути зір.

Травми зорового органу

Це можуть бути як механічні ушкодження, так і хімічні чи теплові опіки. Може супроводжуватися не тільки печінням і неприємними відчуттями, а й візуальними змінами, наприклад, почервонінням або крововиливом в око та повіки. У разі травмування, наприклад удару, слід звернутись до офтальмолога, щоб уникнути можливих ускладнень. Якщо стався опік кислотою чи лугом, передусім слід промити око водою, а потім негайно звернутися до фахівця.

Ерозія рогівки

Найчастіше виникає внаслідок механічних ушкоджень. Спостерігаються чутливість до світла, підвищена сльозотеча, блефароспазм, що супроводжуються відчуттям наявності стороннього тіла в оці. Лікування передбачає відновлення епітелію рогівки за допомогою крапель та мазей. Весь процес триває до 2 тижнів.

Інфекційні патології

Якщо болить праве око або ліве через інфекційне захворювання, важливо вчасно усунути проблему і почати лікування, щоб патологія не поширилася на парний орган. Інфекційна хвороба, що найчастіше зустрічається, є кон’юнктивіт, під час якого дискомфорт виникає не лише від больових відчуттів, а й від рясних гнійних виділень. Важливо дотримуватися особистої гігієни, а також усіх порад лікаря.

Терапевтичні методи лікування болю у зорових органах

Будь-яка хвороба потребує лікування. Для призначення коректного курсу попередньо проводиться ретельна діагностика із постановкою точного діагнозу. Тому перше, що потрібно робити при болях в очах, — це звернутися до фахівця.

При лікуванні інфекційних патологій часто застосовують препарати у формі крапель або мазей. Також можливе доповнення лікування медикаментами в таблетованій формі, наприклад антигістамінними.

При неінфекційних змінах медикаментозний курс доповнюється лазерним лікуванням, апаратним або хірургічним втручанням (залежить від ступеня змін та протипоказань).

Якщо стан пацієнта нескладний і не потребує спеціального лікування, лікар обов’язково дасть рекомендації щодо профілактики очних захворювань.

Що робити, якщо болять очі

Факторів, які впливають на стан зорових органів, багато. Тому рекомендується регулярно стежити за станом здоров’я очей, вчасно відвідуючи клініку для проходження обстежень як планових, так і позапланових.

Позапланові огляди рекомендовані у ситуаціях, коли болить око. Також до лікаря слід звернутися, якщо відчули інші симптоми, наприклад, погіршилася гострота зору.

Щоб якомога довше зберегти здоров’я зору, треба також дотримуватися низки рекомендацій щодо профілактики:

  • Правила гігієни. Рекомендовано вмиватися перед сном, не чіпати забрудненими руками або предметами повіки, не використовувати чужі косметичні засоби в ділянці очей.
  • Регулярно проводити гімнастику для очей. Це допоможе зміцнити зорові м’язи та розслабити очі при перенапрузі.
  • Використовувати засоби захисту. Якщо ваша діяльність передбачає можливість попадання в очі агресивних речовин, обов’язково використовуйте засоби захисту, наприклад зварювальну маску або захисні окуляри. Для виходу на яскраве сонце не нехтуйте сонцезахисними окулярами.
  • Дотримуйтесь правильного режиму. Кожні 30 хвилин робіть перерви під час роботи за комп’ютером, перегляду телевізора тощо.

Щоб усунути біль у очах під час руху, запишіться на консультацію до офтальмологічного центру “Новий Зір”.

 

ЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТЩАСТЯ БАЧИТИ СВІТ